Zabýváme se prováděním veškerých řezů ovocných stromů, keřů a vinné révy. V mládí vám zapěstujeme ovocný stromek nebo keř výchovným řezem, který je základním předpokladem správného růstu a vývoje pro budoucí vysokou plodnost. V dospělosti ovocných stromů provádíme zdravotní řezy nebo udržovací řezy ovocných stromů, které stabilizují růst a přináší předpoklady pro optimální a pravidelnou plodnost. U starších stromů nebo špatně zapěstovaných stromů přistoupíme v případě potřeby k zmlazovacím řezům nebo redukčním řezům korun stromů. Veškeré řezy ovocných stromů rádi provedeme na vaší zahradě . Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat
Hlavní zásady řezů u ovocných stromů:
Řez meruněk - provádíme v době vegetace buď před květem, nebo posléze po sklizni ovoce. Řezem omezujeme zahušťující a suché větve, odstraňujeme poškozené výhony a vlky. U meruněk řezem zasahujeme maximálně do čtyřletého dřev
a, protože radikálnější zásahy stromu nesvědčí.
Řez broskvoní - je nejvhodnější provádět v předjaří do doby plného květu nebo posléze po sklizni ovoce. Řezem redukujeme plodnost stromů, protože broskvoně mají tendenci nasazovat velké množství plodů, které při ponechání jsou malé a nekvalitní. Řezem odstraňujeme suché větve, zahušťující výhony a redukujeme plodonosné výhony.
Řez třešní - provádíme ve vegetaci po sklizni ovoce nebo v předjaří těsně před květem. Třešním nevyhovuje příliš hluboký řez do starého dřeva, proto řezem upravujeme maximálně 3-4leté letorosty. Při řezu odstraňujeme konkurenční výhony, suché a nemocné větve a zahušťující letorosty.
Řez slivoní - je nejvhodnější provádět ve vegetaci po sklizni plodů nebo v předjaří těsně před květem. Řezem prosvětlujeme korunu, odstraňujeme nemocné, málo plodící nebo vyholené větve. Řezem větví redukujeme i násadu plodů v dalším roce, protože plodí na krátkých koncových větví. Slivoně mají křehké větve a pod bohatou násadou plodů se vylamují, což omezíme správným řezem.
Řez višní - provádíme ve vegetaci bud před květem nebo po sklizni ovoce. Višně mají tendenci zahušťovat korunu a vytvářet dlouhé nerozvětvené větve. Proto se řezem soustředíme na prosvětlování koruny a zakracování dlouhých a slabých větví až po poslední rozvětvení.
Řez jabloní - pravidelný řez je zásadním předpokladem dobré plodnosti. Řez provádíme v zimních měsících a v předjaří. Při pravidelném každoročním řezu můžeme provést i letní řez v srpnu až začátkem září. Při řezu jabloní odstraňujeme konkurenční výhony, nemocné a suché větve, prosvětlujeme korunu a zakracujeme plodonosné větve, čímž bráníme vyholování větví a zajišťujeme přístup světla do koruny.
Řez hrušní - provádíme v zimních měsících a v předjaří. Hrušně snáší dobře hluboký řez a zmlazení, dost často vytváří na kosterních
větvích vlky, které je nutné při řezu redukovat. Vzpřímeně rostoucí odrůdy řezem usměrňujeme a nutíme k vytváření bočního obrostu. Při řezu odstraňujeme zahušťující a suché větve.